• Birety i podarunki dla pierwszoklasistów
          • Pasowanie na Ucznia

          • Dzień 19 października 2021 roku na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy pierwszej. W tym dniu  przeżywali oni uroczystość Pasowania na Ucznia.

            Pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny.

            Uczniowie klasy pierwszej bardzo sumiennie przygotowywali się do tego wydarzenia. Cierpliwie uczyli się wierszy i piosenek. Każdy chciał najpiękniej jak potrafi zaprezentować swoje umiejętności. Dzieci znakomicie wykonały swój program artystyczny, a po nim złożyły uroczyste ślubowanie, które zakończyły słowa:

            „ Chcemy uczyć się wzorowo

            Macie na to nasze słowo”.

            Następnie pani Dyrektor poprzez dotknięcie zaczarowanym ołówkiem ramienia każde dziecko zamieniała w prawdziwego ucznia. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

            To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych wychowanków, którym życzymy sukcesów, rozwijania talentów oraz przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.

        • logo Dnia Gier Planszowych
          • Dzień Gier Planszowych

          • 10 października to święto wszystkich miłośników gier bez prądu, czyli Dzień Gier Planszowych. Święto stworzono dla wszystkich, dla których gry planszowe stanowią hobby, pasję, odskocznię od codzienności lub okazję do spotkania z przyjaciółmi bez korzystania z multimedialnych środków komunikacji. W naszej szkole Dzień Gier Planszowych uczciliśmy organizując turniej STAR REALMS, gry w klimacie science fiction (kto zna sagę Star Trek lub Battlestar Galactica lub nawet Gwiezdne Wojny, wie, o co chodzi).

            W piątek ósemka dzielnych zawodników zasiadła przy swoich karcianych kosmicznych flotach, aby poprzez umiejętne dowodzenie wypełnić misję zniszczenia floty przeciwnika (ćwicząc przy okazji obliczenia matematyczne). Emocje były duże, tym większe, im bliżej finału. Karciane pojedynki były pasjonujące, a finały to już prawdziwie epickie starcia! Zwyciężył Łukasz z SP1, drugie i trzecie miejsce zdobyła SP3; honoru Czwórki bohatersko bronił tymczasem Samuel. Jak się okazało, wyszedł nam prawdziwie międzyszkolny turniej! Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody (gry i planszowe gadżety), a wszyscy uczestnicy drobne upominki. Turniej Star Realms odbył się dzięki wsparciu Wydawnictwa IUVI Games, od którego otrzymaliśmy zestawy turniejowe i wspaniałe nagrody. Dziękujemy!!

            Już za miesiąc kolejny turniej – tym razem gra KARAK w klimacie fantasy i podziemnych wędrówek. Oczywiście turniej z nagrodami! Zapraszam wszystkich chętnych do zapisów. A do STAR REALMS jeszcze wrócimy, ponieważ pojawiły się plany stworzenia ligi rozgrywek SR w naszej szkole. Może się uda.

          • Święto Tabliczki Mnożenia

          • Ze względów organizacyjnych obchody ŚWIĘTA TABLICZKI MNOŻENIA odbyły się w naszej szkole dopiero 6 października. Uczniowie klas II-VIII w niecodzienny sposób zmagali się z zabawową formą uczenia się matematyki. Taki sposób miał zachęcić społeczność szkolną do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Do zabawy przystąpiło ponad 120 uczniów, a wyłonienie mistrzów TABLICZKI miało miejsce podczas lekcji matematyki w klasach starszych oraz w ramach edukacji matematycznej w klasach II-III. Ekspertem tabliczki mnożenia w roku szkolnym 2021/2022 zostało 113 uczniów. Gratulujemy!!!

            Uczniowie losowali zadania sprawdzające ich znajomość tabliczki mnożenia
            i rozwiązywali je w pojedynkę. Praca w grupach polegała na zmaganiu się z  łamigłówkami matematyczno-logicznymi. Były kolorowe pawie, stacje zadaniowe, wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki matematyczne.

             

            Do zobaczenia za rok!

            Magdalena Duda

            Bożena Perdon

          • Ekolekcja

          • 23 września uczniowie klasy III i IV brali udział w ekolekcji, która miała miejsce w plenerze, za budynkiem MOK-u. Organizatorem eko spotkania była FUNDACJA EKOLOGICZNA ARKA oraz Celowy Związek Gmin CZG-12. Lekcja miała formę warsztatów o odpadach, oszczędzaniu wody, recyklingu i innych aspektach ochrony środowiska, połączona z grami, puzzlami, wystawą i zagadkami.
            Trzecio- i czwartoklasiści byli w kinie „bez prądu”, pedałując na rowerach wytworzyli go, a my dzięki ich ciężkiej pracy mogliśmy oglądać projekcje kilkuminutowych filmów. Utrwalili zasady segregacji oraz poznali drugie życie „śmieci”. Dzięki zabawie „Memory” poznali nawyki, które mają duży wpływ na ograniczanie ilości odpadów, zanieczyszczenie powietrza.

            Zmarznięci, ale bogatsi o kolejną porcję wiedzy połączonej z praktyką, wróciliśmy do szkoły.

          • Wystartowały warsztaty Znowu razem!

          •  

            Uczniowie  klasy  4 i 6 Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu  są  pierwszymi uczestnikami warsztatów reintegracyjno-wychowawczych Znowu razem realizowanych w ramach projektu finansowanego w dużej mierze przez Fundację PZU.

            Przez dwa dni (27-28 września br.) uczestniczyli oni w prowadzonych przez nauczycieli zajęciach, które miały na celu poprawić komunikację w grupie, zwiększyć motywację uczniów do nauki oraz wyposażyć ich w techniki koncentracji, uczenia się i zapamiętywania. Wszystko to przeplatane ćwiczeniami ruchowymi w leśnej scenerii ośrodka „Przystań” w malowniczych Lubniewicach.  Wieczorem nadszedł czas na pieczenie kiełbasek oraz tańce przy ognisku.

            Największą atrakcją stała się jednak gra terenowa, podczas której pięcioosobowe zespoły musiały przeprawiać się przez rozciągający się nieopodal jeziora las i wykonywać wspólnie różnorodne zadania. Wymagało to od nich dobrej współpracy, a przede wszystkim wykorzystania umiejętności zdobytych podczas warsztatowych zajęć.

            Zabawa była przednia. W grupie wszystko wydaje się bardziej ekscytujące, ale też możliwe do zrealizowania. Dzięki nauczycielom SP4: Małgorzacie Dziedzic, Miłosławie Drożdżyńskiej, Anicie Kaczmarek, Joannie Obrębskiej, Piotrowi Soi  i wsparciu  Fundacji PZU możemy wszyscy poczuć radość z bycia Znowu razem po długich miesiącach zdalnego nauczania.

          •  Dziewczyny z talentem i wyobraźnią 

          •  

             W tym roku długo czekaliśmy na ogłoszenie wyników VI Lubuskiego Konkursu Literackiego. Organizuje go od kilku lat Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, a patronatem obejmuje Lubuski Kurator Oświaty. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem Trenujemy wyobraźnię i wręcz prowokowała do popisania się kreatywnością.  

            Opowiadania konkursowe należało wysłać do 31 maja 2021 roku. Przez całe wakacje sprawdzałyśmy na stronie organizatora, czy wyłoniono już zwycięzców. Cisza. Niczego nie wyczytałyśmy (oprócz informacji o wielkiej ilości nadesłanych prac konkursowych i trudnościach komisji w ustaleniu wyników)  

            We wrześniu nadszedł wreszcie dzień ogłoszenia zwycięzców. Okazał się on dla nas bardzo szczęśliwy! Komisja konkursowa doceniła opowiadania trzech uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 4  w Międzyrzeczu. W zaszczytnym gronie laureatów konkursu znalazły się: Kornelia Lubocha z klasy 8 a oraz dwie uczennice klasy 7 a: Lena Gomuła i Maja Semkło. Warto dodać, że Kornelia i Maja już po raz drugi poczuły smak literackiego tryumfu.  

            Jak widać, dziewczyny wspaniale wytrenowały wyobraźnię”. Każda z nich wykreowała bardzo ciekawą fabułę, umieszczając jej akcję to w egzotycznej scenerii, to w odległej Anglii, to wnaszych Obrzycach. Okazuje się, że piękna architektura miejsca, w którym codziennie bywamy, oraz trudna historia z nim związana mo stać się kanwą niebanalnego tekstu. Strych w domu babci (jak żadne inne miejsce) uruchamia wyobraźnię, jeśli tylko zechcemy ją w sobie obudzić.  

            Już w październiku odbędzie się wręczenie konkursowych nagród. Jedną z nich jest publikacja zwycięskich opowiadań. Teksty autorstwa naszych laureatek będzie można przeczytać w zbiorze wydanym przez organizatorów konkursu. 

            Sukces uczennic skłania też do pewnej refleksji. W czasach zdalnego nauczania, gdy większość z nas trwoniła czas na narzekaniu przed ekranem komputera, znalazły się w szkole dziewczyny, które postawiły na rozwój i pomnażanie swych talentów. Popisały się wyobraźnią, zdolnościami oraz pracowitością. Doszlifowały swe teksty pod względem kompozycyjnym i językowym na tyle dobrze, że wśród kilkuset prac zostały wyróżnione przez wymagających recenzentów - wszak komisja konkursowa składa się z pracowników naukowych.   

            Śladem starszych koleżanek podążała też pewna piątoklasistka, Maja Huczko. Ta najmłodsza uczestniczka konkursu napisała zabawne opowiadanie z sobą i koleżankami w roli głównej. Uwaga! Jego akcja rozgrywa się w naszej szkole! 

            I tak stare powiedzenie - CHCIEĆ TO MÓC - znów okazuje się prawdziwe.  To właśnie laureatkom: Kornelii Lubosze, Mai Semkło i Lenie Gomule oraz Majce Huczko chce się więcej niż przeciętnemu uczniowi. Są one na najlepszej drodze do rozwoju i realizacji swych marzeń. Brawo Dziewczyny! Serdecznie gratuluję! Trzymajcie dalej ten kurs na pasjonujące życie!  

            A ja po cichu liczę na to, że Wasz sukces zachęci też innych uczniów do rozwijania skrzydeł wyobraźni i poszukiwania swego talentu. Przecież każdy z nas go ma, tylko czasami o tym jeszcze nie wiemy… 

                                                                                                                                                        Wasza polonistka 

        • logo Star Realms.
          • Turniej Star Realms

          • Zapraszamy do Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu na turniej Star Realms. Naturalnie turniej z nagrodami! Uczestnictwo w turnieju jest bezpłatne. Dla osób nie znających gry przewidziane jest krótkie wprowadzenie i nauka zasad. Nie są skomplikowane, tłumaczenie zajmuje dosłownie moment. Talie będą zapewnione. Jeśli ktoś ma własną - mile widziane przyniesienie.

            Limit uczestników - 12 osób (chętnych proszę o informację). Wszyscy obecni, nie biorący udziału w turniej, będą mieli okazję zapoznać się z różnymi grami planszowymi i towarzyskimi, no i oczywiście... pokibicować zawodnikom! Zapraszamy serdecznie rodziców i uczniów.

            Start 8 października br. godz. 15:00"

            https://facebook.com/events/s/turniej-star-realms/391593639029088/

          • Szkolny Klub Gier Planszowych

          • Z początkiem nowego roku szkolnego Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Gorzowie wsparł nasz Szkolny Klub Gier Planszowych kilkunastoma zestawami edukacyjnych gier planszowych wydanymi przez IPN. Efektem podarowania nam gier w ubiegłym roku szkolnym, był udział uczennic klasy 7 w międzynarodowym Turnieju “Niepodległa” i uzyskanie tytułu Mistrzów Wiedzy Historycznej. Dzięki otrzymanym grom, mamy możliwość przeprowadzenia atrakcyjnych lekcji, organizacji szkolnych rozgrywek i turniejów, a już wkrótce ruszy Szkolna Liga Misia Wojtka.  Również w październiku planowany jest Turniej Star Realms – gry karcianej wydawnictwa IUVI Games. Dalsze informacje wkrótce.

          • Znowu razem

          • Pandemia wymusiła zdalną edukację, która odbiła się niekorzystnie na kondycji psychicznej i fizycznej dzieci. Rozluźniły się relacje rówieśnicze, uczniowie popadają w nastroje depresyjne, mają słabą kondycję fizyczną i tracą motywację do pracy. Zatem potrzebują wsparcia i ponownej aklimatyzacji w zespołach klasowych. Nauczyciele Czwórki napisali projekt Znowu Razem, podczas którego opracują program reintegracyjno-wychowawczy dla uczniów. Program m.in. zakłada udział uczniów klas IV-VIII  w 2-dniowych warsztatach w formie wyjazdowej, które pomogą uczniom odbudować więzi społeczne oraz motywację do nauki. Projekt będzie sfinansowany ze środków Fundacji PZU.

        • ręczny dzwonek szkolny
          • 1 września 2021 roku - organizacja dnia

          • 8:00 - spotkanie klas I-III na placu apelowym (z zachowaniem reżimu sanitarnego).

            8:10 - przejście z wychowawcami do klas.

            RODZICE CZEKAJĄ NA DZIECI NA TERENIE BOISKA SZKOLNEGO!

            8:15 - spotkanie klas IV-VIII na placu apelowym (z zachowaniem reżimu sanitarnego).

            8:30 - przejście z wychowawcami do klas.

            RODZICE CZEKAJĄ NA DZIECI NA TERENIE BOISKA SZKOLNEGO!

            AUTOBUS SZKOLNY:

            - poranny dowóz bez zmian,

            - kurs powrotny - 9:00.

            Wszelkie informacje dotyczące funkcjonowania szkoły będą publikowane w e-dzienniku Librus poprzez Ogłoszenia lub Wiadomości.

            Dyrekcja SP4

          • Finał I Turnieju online gry planszowej IPN "Niepodległa"

          • Instytut Pamięci Narodowej kojarzony jest głównie jako urząd państwowy, który zajmuje się badaniami zbrodni przeciwko narodowi polskiemu, gromadzi dokumenty wydane po 1944 r., poszukuje miejsc spoczynku ofiar zbrodni sowieckich i nazistowskich.

            Instytut prowadzi również szeroką działalność edukacyjną, organizuje konkursy dla dzieci i młodzieży szkolnej, a od pewnego czasu wydaje również rewelacyjne historyczne gry edukacyjne. Jedną z nich jest kooperacyjna gra planszowa “Niepodległa”.

             W “Niepodległej” gracze mierzą się z wyzwaniami, które stały przed Polakami podczas I wojny światowej i bezpośrednio po niej. Starają się doprowadzić do odzyskania niepodległości przez Polskę, podejmując czyn zbrojny, działania społeczne i zabiegi dyplomatyczne. Zadania jakie stają przed graczami odzwierciedlają dylematy, które rozstrzygali tacy politycy jak Piłsudski, Dmowski, Witos, Paderewski i inni.

            Od połowy kwietnia 2021 r. nasi uczniowie – Kasia, Magda, Martyna i “wypożyczony” z SP3 Jakub biorą udział w zmaganiach turniejowych w grze planszowej “Niepodległa” Z powodu epidemii covid, tegoroczna edycja turnieju odbywa się online, jest za to międzynarodowa. W rozgrywkach biorą udział nie tylko szkoły z Polski, ale również szkoły polonijne z Wielkiej Brytanii, USA, Irlandii, Niemiec i Ukrainy.

            Eliminacje do turnieju stanowił test wiedzy historycznej, który nasza drużyna wypełniła bardzo dobrze. Była to przepustka do dalszych zmagań, tym razem już przy planszy oraz jej komputerowej wersji. Ostatni dzień maja był dniem rozgrywki rundy II. Poszło średnio, jednak nadal jesteśmy w grze i można wiele rzeczy poprawić, zdobywając więcej punktów w drodze do wielkiego finału, który odbędzie się tuż po zakończeniu roku szkolnego. Do tego czasu trenujemy, przygotowujemy się i przy okazji uczymy historii Polski. Łączymy przyjemne z pożytecznym. Drużyna z SP4 się nie poddaje!

            Finał I Turnieju online gry planszowej IPN "Niepodległa" - Turniej gry "Niepodległa" - Edukacja IPN

          • Czy mamy potencjał, by chronić Ziemię?

          • 14 czerwca br. uczniowie klasy V i VII Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu
            wzięli udział w nietypowej wycieczce edukacyjnej w ramach projektu „Lubuska młodzież buduje swój potencjał”.

            Na początku udaliśmy się autokarem do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych
            w Długoszynie. Tam przywitała nas pani Karolina Filipek, która poprowadziła interesujące warsztaty na temat selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Prelegentka usystematyzowała naszą wiedzę o tym, jak segregować odpady i gospodarować zasobami naturalnymi, aby jak najlepiej chronić środowisko. Następnie udaliśmy się na teren zakładu, by zobaczyć halę sortowniczą z linią do segregacji odpadów, kompostownię kontenerową oraz zrekultywowane hałdy odpadów.
            Widok potężnego składowiska odpadów bardzo mocno przemówił do wyobraźni każdego z nas. Co prawda niektórzy uczniowie odwracali od niego głowy i zakładali maseczki, by nie czuć wszechobecnego fetoru śmieci, ale to przecież produkt nas-ludzi, nie natury. Wyjeżdżaliśmy z Długoszyna z refleksją, by jak najmniej śmiecić i jak najlepiej chronić nasze środowisko.

            Po tej nietypowej lekcji ekologii nasza grupa udała się do szkółki leśnej Nadleśnictwa Sulęcin, gdzie powitali nas: pan leśniczy Arkadiusz Senyszyn oraz dh Artur Pawlik. Zostali oni naszymi przewodnikami po bardzo malowniczym terenie szkółki. Najpierw obejrzeliśmy infrastrukturę szkółkarską, m. in. halę, w której przeprowadza się termoterapię żołędzi dębowych. Składają się na nią kotły termiczne i komory chłodnicze. Mogą one pomieścić łącznie 12 ton nasion, co zaspokaja potrzeby kilku okolicznych nadleśnictw. Następnie spacerowaliśmy ścieżką edukacyjną wzdłuż przepięknej, leśnej rzeczki Desdemony. Podziwialiśmy tam żeremia bobrów, stanowisko skrzypu leśnego oraz wspaniałe okazy starodrzewu. Wracaliśmy wzdłuż kwater szkółkarskich, gdzie hoduje się z nasion sadzonki przeróżnych drzew i roślin tworzących leśny podszyt.  Pan Senyszyn barwnie opowiadał o mieszkańcach tego lasu: bobrach, wydrze wykradającej ze zbiornika ryby i o rzadko spotykanych ptakach, na przykład makolągwie. Okazało się, że w szkółce od kilku lat dobrze funkcjonuje także leśna pasieka, z której pozyskuje się różne gatunki miodu.

            Po uroczym i pouczającym spacerze odpoczywaliśmy pod wiatą i raczyliśmy się pieczonymi kiełbaskami oraz chlebem. Miejsce odpoczynku wydało nam się rajem na Ziemi, a gospodarze niezwykle gościnni.

            To był nietypowy dzień. Dostaliśmy dwie lekcje na temat ochrony środowiska i przyrody. Jedna uświadomiła nam, jak ważna jest segregacja odpadów i ograniczanie ludzkich konsumpcyjnych zachcianek, które niszczą naturalne zasoby naszej planety. Druga zaś wywołała zachwyt pięknem naszej przyrody. Z podziwem przyglądaliśmy się pracy ludzi, którzy dbają o naszą planetę - sprzątają i utylizują po nas śmieci i z drugiej strony zalesiają tereny województwa lubuskiego.

            Bardzo dziękujemy, że pomysłodawca projektu, pan Przemysław Mikołajczak, zaprosił nas do udziału w tak ważnym przedsięwzięciu poświęconym przyrodzie i naszej odpowiedzialności za nią. Dziękujemy naszym przewodnikom za to, że wspaniale potrafili zaciekawić tematem i podzielić się swoją rozległą wiedzą.

            Nie każdy z nas dorósł jeszcze do tego, by rozumieć, że dbanie o środowisko naturalne jest najważniejszym zadaniem każdego mieszkańca Ziemi. Widać to było po zachowaniu niektórych uczniów.

            Wierzymy jednak, że mamy potencjał, by zasiane w tym projekcie ziarno wiedzy zaowocowało dbałością o czystość środowiska, w którym żyjemy i świadome korzystanie z jego dobrodziejstw.

            Uczestnicy wycieczki,
            członkowie koła polonistycznego

          • DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE

          • Nowa galeria DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE została dodana do albumu fotograficznego

            Dzień Otwarty Szkoły

            08 czerwca bieżącego roku gościliśmy w murach naszej ”czwóreczki” niecodziennych gości.

            Odwiedzili nas przyszli uczniowie. Niektórzy zabrali ze sobą swoich rodziców. Przygotowaliśmy dla nich kilka niespodzianek. Jesteście ciekawi – zapraszam do galerii zdjęć. Na zakończenie wszyscy spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie na przyszłych uczniów czekały ciekawe zajęcia muzyczno-ruchowe. Mamy nadzieję, że pierwszoklasiści wrócili do swoich domów z pozytywnymi wspomnieniami.

            Do zobaczenia we wrześniu.

             

          • Nowe wyzwania polonistyczne

          • Olimpiada Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych organizowana była w roku szkolnym 2020/21 po raz drugi. Jest ona czymś więcej niż konkursem, bo w swojej szerokiej formule zaprasza uczniów na prawdziwe spotkanie z literaturą i językiem ojczystym. Wymaga od ucznia starannych  przygotowań, poznania nowych autorów i ich dzieł,  ponadto połączenia doświadczeń czytelniczych z pisaniem testów językowych i prac stylistycznych. Warto podkreślić, że wiele tekstów proponowanych do lektury to propozycje wartościowe i atrakcyjne dla młodego czytelnika,  często uhonorowane znaczącymi nagrodami literackimi. Niestety, chociaż  niektóre z nich znajdziemy już na półkach szkolnych bibliotek, to jednak nie ma tych tytułów w szkolnym kanonie lektur. Może dlatego proces przygotowania do kolejnych etapów konkursu staje się ciekawym wyzwaniem zarówno dla ucznia, jak i dla jego polonisty. 

            Tym wyzwaniom postanowiły sprostać uczestniczące w zawodach szkolnych, które odbyły się w październiku 2020 roku,  trzy uczennice z naszej szkoły: Amelia Strusińska z klasy VI, Kornelia Lubocha z klasy VII i Aleksandra Stutko z klasy VIII oraz ich nauczycielki języka polskiego. W obu częściach zawodów okręgowych (pisemnej w styczniu i ustnej w lutym) nadal świetnie sobie radziły uczennice starszych klas, Kornelia i Aleksandra. W dużym napięciu czekały na ostateczne wyniki, choć już miały ogromną satysfakcję z dotychczasowych osiągnięć. Informacja o udziale Oli Stutko w finale ogólnopolskim, jej bardzo dobre wyniki w części pisemnej, wystąpienie przed komisją w finałowej części ustnej i ostatecznie tytuł finalistki – to były kolejne radosne i satysfakcjonujące przeżycia.  

            Tytuł finalisty daje uczniowi prawo do  rocznej oceny celującej z języka polskiego, zwolnienie z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, co jest równoznaczne z uzyskaniem z tego egzaminu najwyższego wyniku, a także prawo do przyjęcia ucznia, w pierwszej kolejności, do wybranej przez siebie szkoły ponadpodstawowej. 

            Co jeszcze można zyskać, uczestnicząc w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego? O tym powiedzą Wam już same uczestniczki.  

                                                                                                          Marzena Domańska

             

            Udział w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego nauczył mnie bardzo wiele i z pewnością zapamiętam go na zawsze.  

             Poznałam mnóstwo ciekawych książek, które co prawda nie należą do kanonu poznanych przeze mnie lektur szkolnych, ale również zasługują na przeczytanie. Każda z nich skrywa w sobie pewną intrygę, co skłania do przewracania kolejnych kartek. Po zakwalifikowaniu się do części ustnej drugiego etapu, czyli zawodów okręgowych, miałam styczność z wieloma utworami o różnorodnej tematyce, co bardzo mi się spodobało. Okazało się na przykład, że wiersze Ignacego Krasickiego wcale nie  nudne, tylko bardzo rytmiczne, ciekawe i ponadczasowe 

            Udział w Olimpiadzie oceniam jako własny sukces, ale zawdzięczam go mojej wychowawczyni, nauczycielce języka polskiego Pani Joannie Obrębskiej- Spychale, która przez cały ten okres mnie wspierała i nie zwątpiła we mnie. Chciałabym jej także podziękować za czas, jaki mi poświęciła oraz wiedzę, jaką przekazała. 

            W przyszłym roku również chciałabym spróbować swoich sił w Olimpiadzie, a z pewnością dzięki Pani Joannie ponownie uda mi się poszerzyć wiedzę, zdobyć nowe umiejętności i  zajść bardzo daleko. 

                                                                                                                    Kornelia Lubocha

              

            Muszę przyznać, że we wrześniu, gdy Pani Marzena Domańska zaproponowała mi udział w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego, to nie wyobrażałam sobie zbyt wiele. Konkurs wymagał przeczytania dodatkowych książek oraz napisania rozprawki na wybrany temat. Nie zakładałam, że dostanę się do następnego etapu, przecież to nie była moja bajka. Dotychczas żyłam w świecie równań, cyfr, analiz i obliczeń. Nie wiedziałam nawet, czy dam radę przebrnąć przez te wszystkie książki, ponieważ doświadczenie z lekturami szkolnymi zupełnie zniechęciło mnie do czytania, lecz mimo wszystko zaczęłam się przygotowywać 

            Pierwszym krokiem było poznanie lektur. Pomimo przekonań mojej polonistki, że mam do przeczytania wspaniałe i pełne emocji opowieści, to nie byłam pozytywnie nastawiona, gdy otwierałam pierwszą książkę z listy. Zakładałam, że to znowu nudne, długie, żmudne i pełne archaizmów lektury, które zniszczą mi wszystkie plany i popsują humor.  

            Bardzo szybko zmieniłam zdanie. Książki, które obowiązywały na pierwszym jak i na kolejnych etapach Olimpiady, posiadały fascynującą fabułę oraz poruszały bardzo ważne życiowe tematy. Naprawdę pozwalały napisać dobrą pracę, która wyrażała moje poglądy i odczucia. 

            Jednak z początku miałam duży problem z niestandardowym, nieszablonowym i oryginalnym pisaniem wypowiedzi. Cały czas trzymałam się sztywnych reguł poznanych w szkole, które Pani Marzena próbowała mi wybić z głowy. W końcu się udało i zaczęłam osiągać pierwsze sukcesy oraz pisać rozprawki, z których rzeczywiście byłam dumna, lecz wymagało to wielkiego poświęcenia i solidnej nauki. 

            Praca i czas, który poświęciłam na przygotowanie do Olimpiady, były, są i pozostaną najlepiej wspominanymi chwilami z podstawówki. Zaangażowanie i wsparcie, które otrzymałam od mojej polonistki, pozwoliły mi lepiej poznać siebie, swoje możliwości oraz pokonać wszystkie dotychczasowe bariery. Mam wrażenie, że Pani Marzena oddała mi całe serce podczas przygotowywania mnie do konkursu. Nauczyła mnie radzić sobie ze stresem i swobodnie wyrażać własne zdanie, na każdym kroku mnie motywowała do dalszej walki oraz podnosiła na duchu miłym słowem. Wspólnie omawiałyśmy i analizowałyśmy wiersze, rozmawiałyśmy na tematy poruszane w książkach oraz wymieniałyśmy się przeżyciami i doświadczeniami. Uważam, że to był naprawdę miło i ciekawie spędzony czas. Przykro mi, że ta wspaniała przygoda tak szybko się skończyła. 

            Jestem pewna, że bez pomocy Pani Marzeny Domańskiej i wyrozumiałości pozostałych pedagogów nie udałoby mi się osiągnąć tego sukcesu. Olimpiada Literatury i Języka Polskiego była najciekawszym i najbardziej stresującym wydarzeniem w mojej dotychczasowej edukacji, którego nie zapomnę do końca życia. Mam nadzieję, że uczniowie z naszej szkoły będą przez wiele kolejnych lat chętnie brać udział w tym konkursie, ponieważ jest to naprawdę niezapomniane przeżycie. 

                                                                                                                       Aleksandra Stutko  

          • Szkolne sukcesy 2020/2021

          • W bieżącym roku szkolnym regulaminy konkursów przedmiotowych i wszelkich innych zostały zmodyfikowane z powodu ograniczeń związanych z pandemią, ale ich organizatorzy zaproponowali zdalne formy realizacji, by umożliwić chętnym uczniom rozwój i pogłębianie zainteresowań.  

            Zaplanowany na początku roku szkolnego harmonogram w dużej części został zrealizowany, ale obiektywne trudności w zachęcaniu i przygotowaniu uczniów do konkursów sprawiły, że udział w nich był w tym roku szczególnym wyzwaniem. 

            Od października 2020 roku po koniec marca 2021 roku śledziliśmy kolejne  sukcesy uczestniczek II Olimpiady Literatury i Języka Polskiego: Amelii Strusińskiej z klasy VI (udział w zawodach szkolnych), Kornelii Lubochy z klasy VII (udział i bardzo dobry wynik w obu częściach, pisemnej i ustnej, zawodów rejonowych) oraz Aleksandry Stutko z klasy VIII, która ostatecznie została finalistką II OLiJP – o ich doświadczeniach możecie przeczytać w osobnym artykule. 

            W styczniu 2021 roku odbyły się szkolne etapy konkursów przedmiotowych: z matematyki, biologii, historii, języka polskiego, a potem także zawody II i  III stopnia z historii i języka polskiego. W marcu trzymaliśmy kciuki za uczniów  klasy VIII, Aleksandrę Stutko w zawodach wojewódzkich Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego i Piotra Pielę, który dotarł do finału wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii – oboje spisali się na medal i uzyskali tytuły finalistów. 

            Z radością i dumą odnotowaliśmy również sukcesy artystyczne: Julia Jędraszak z klasy VII została laureatką gminnego etapu XXI Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej PRO ARTE 2021; w konkursie piosenki patriotycznej Zuzanna Makarewicz z klasy VI zajęła II miejsce w kategorii klas IV-VI, natomiast Julia Jędraszak uplasowała się na I miejscu w kategorii klas VII-VIII.  

            Z kolei w konkursie historycznym „Wokół symboli narodowych” wspaniale spisali się uczniowie klasy III –Aleksy Fertała i Franciszek Pabin, zajmując III miejsce. 

            Gratulujemy Wam wszystkim i życzymy dalszych sukcesów! 

        • Dyplom uczestnictwa w zawodach FLL
          • FLL Challenge RePlay

          • 10 kwietnia nasza drużyna Cube Team wzięła udział w zawodach #FLL Challenge RePlay.

            Podczas sesji sędziowskiej ocenie podlegało: Robot Design, Innowacyjny Projekt i Core Values (dawny Teamwork).  Drużyna wykazała się wolą rywalizacji mimo trudnych warunków związanych z pandemią.

            Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas finansowo i duchowo.

            Od września 2020 r. drużyna Cube Team spotykała się w szkole raz w tygodniu, by przygotować się do udziału w zawodach First Lego League Challenge 2020/2021. Dzięki patronatowi Burmistrza Międzyrzecza, Pana Remigiusza Lorenza, opłacono udział uczniów w zawodach, natomiast z pieniędzy zgromadzonych z 1% zakupiono zestaw klocków do ćwiczeń z robotem.

            Po wprowadzeniu nauczania zdalnego od listopada 2020 r. cotygodniowe spotkania były niemożliwe. Jednakże grupa ustaliła, że część przygotowań będzie odbywała się w formule on-line, a grupa odpowiedzialna za konstrukcję robota i jego zaprogramowanie będzie spotykać się w szkole zachowując reżim sanitarny.

             

             

             

      • Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym.
      • Albert Einstein
      • Odważnym człowiekiem jest nie ten, kto się niczego nie lęka. Lecz ten, którego szlachetna dusza swój lęk przezwycięża.
      • William Shakespear
      • Tylko ten jest wykształcony, kto nauczył się, jak się uczyć; kto nauczył się, jak przystosować się i zmieniać.
      • Carl Rogers